» Turistické informácie » Atrakcie a zaujímavosti 

Atrakcie a zaujímavosti v Trenčianskych Tepliciach a ich okolí

Trenčianske Teplice sú ideálnym miestom pre pestrú dovolenku. Sú v prvom rade mestom, a tak sú tu k dispozícii všetky potrebné služby. Aj napriek tomu však Trenčianske Teplice ostávajú v obkolesení krásnej prírody. Dôkazom toho je prechádza kúpeľným parkom, či túra po značených chodníkoch Strážovskej vrchoviny. Je možné sadnúť aj na bicykel a šliapnuť do pedálov na romantických lesných tratiach.

Trenčianske Teplice sú ideálnym miestom pre pestrú dovolenku. Sú v prvom rade mestom, a tak sú tu k dispozícii všetky potrebné služby. Aj napriek tomu však Trenčianske Teplice ostávajú v obkolesení krásnej prírody. Dôkazom toho je prechádza kúpeľným parkom, či túra po značených chodníkoch Strážovskej vrchoviny. Stačí sadnúť na bicykel a šliapnuť do pedálov na romantických lesných tratiach. Okrem toho však okolie mestečka ponúka široké možnosti trávenia voľného času.

Námestie v Trenčianskych Tepliciach

Pamiatky

Každý hosť Trenčianskych Teplíc by si mal vychutnať tzv. Kúpeľ Šeherezády. Sú to pravé turecké kúpele Hammam. Hammam je jeden z typov parných kúpeľov, ktorý mali kedysi k dispozícii len členovia bohatej šľachty a finanční magnáti. No dnes sú prístupné každému. Napríklad aj v Trenčianskych Tepliciach. Pamiatkou je dnes už aj Trenčianska elektrická železnica, ktorá takisto láka mnohých turistov.

Turecký kúpeľ Hammam

  • priamo v kúpeľoch Trenčianske Teplice

Obľúbený vaňový kúpeľ pre bohatú šľachtu. Dnes je k dispozícii nielen kúpeľným hosťom, ale aj širokej verejnosti (odpočiváreň a miesto podávania masáží). Jeho príjemné prostredie, krása a exotickosť interiéru dokážu nabiť vyčerpaný organizmus novou energiou, a tým aj znásobiť pozitívne účinky unikátnych liečebných prameňov.

Trenčianska elektrická železnica

  • vzdialenosť od  Trenčianskych Teplíc 4,8 km
  • spája železničný uzol Trenčianska Teplá s kúpeľným mestom Trenčianske Teplice.

Hlavným dôvodom vybudovania železnice boli kúpele. Stavať ju začali v roku 1908 a premávať oficiálne začala 27. júna 1909. V roku 1945 bola premávka zastavená, trať sa prestala používať. Rekonštrukcia a modernizácia bola v rokoch 1951 a 1971. Od roku 2015 funguje normálne. Dĺžku má približne 5,5 km. Na trati premávajú 3 elektrické motorové vozne z roku 1952.

Turistické trasy

V okolí Trenčianskych Teplíc sa nachádza veľké množstvo turistických chodníkov. Ide o nenáročné chodníky, navyše s vyhliadkami až do výšky 300 m nad kúpeľným mestom.

Náučný chodník Klepáč

  • trasa: Trenčianske Teplice: kúpeľný park – Jánošíkova jaskyňa – Klepáč – rázcestie Malý Klepáč 
  • dĺžka trasy asi 4 km, čas prechodu 2 hodiny,  prevýšenie 300 m
  • trasa stredne náročná

Trasa začína v kúpeľnom parku. Kúpeľný park v Trenčianskych Tepliciach má rozlohu 18 ha. 

Chodník pokračuje k prírodnej pamiatke Jánošíkova jaskyňa. Je to krasová puklinová jaskyňa v severnom svahu vrchu Klepáč v Strážovských vrchoch. Cieľom trasy je Klepáč, vrch južne nad Trenčianskymi Teplicami v Strážovských vrchoch. Na jeho vrchle stojí upravená vyhliadka s altánkom, vrcholovou knihou a ďalekohľadom. Ponúka pohľad západným smerom na Považie a Biele Karpaty s Vršatcom. 

Lesnícky náučný chodník Trenčianske Teplice Pod Klepáčom

  • trasa: Trenčianske Teplice: kúpeľný park – Jánošíkova jaskyňa – severné svahy Klepáča
  • dĺžka trasy asi 4 km, čas prechodu 2 hodiny,  prevýšenie 300 m, 10 zastávok
  • trasa stredne náročná

Trasa má 10 zastávok. Na niektorých zastávkach sú lavičky, Na zastávke 4 sa nachádza zbierka dreva stromov rastúcich v okolí a preliezačky pre deti. Trasa sa čiastočne zhoduje s trasou náučného chodníka Klepáč. Oplatí sa zastaviť na Baračke. Je to oddychovo-športová zóna kúpeľov. Cieľom lesníckeho náučného chodníka sú Strážovské vrchy. 

Náučný chodník Čvirigovec

  • trasa: Trenčianske Teplice, Partizánska ul. – Čvirigovec – Čertova skala – letný tábor za novým cintorínom – Trenčianske Teplice, Partizánska ul. 
  • dĺžka trasy asi 7 km, čas prechodu 3 až 4 hodiny,  prevýšenie 350 m, 8 zastávok
  • trasa nenáročná až stredne náročná

Čvirigovec je vrch v Strážovských vrchoch a zároveň významné archeologické nálezisko. V 60. rokoch 20. storočia tu boli nájdené jemné spony, retiazky a drobné ozdoby datované až obdobia rokov 300 p. n. l. až 180 n. l.

Chodník prechádza Čertovou skalou. Pomenovanie dostala podľa diery v skale. Tú údajne vytvoril čert, keď tu čert dupol, aby ukryl svoj poklad. Je to však v prvom rade hradisko a archeologické nálezisko. Po zániku keltského osídlenia lokalitu totiž dočasne obývali v čase sťahovania národov (5. – 6. storočie) Germáni. Neskôr slovanské kmene využili opustené keltské hradisko a opätovne toto miesto osídlili. V 9. až 11. storočí tu vybudovali významné strážne hradisko. 

Na trase náučného chodníka sa nachádza množstvo prameňov. Tvrdšie horniny vytvárajú výrazné skalné útvary a na kontakte priepustných a nepriepustných hornín, ale aj na puklinách tektonicky porušených hornín, vzniklo mnoho prameňov.

Náučný chodník Jeleň – Baračka

  • trasa: Trenčianske Teplice, železničná stanica – vyhliadka Dedovec – vyhliadka Jeleň – vyhliadka Biela skala – Baračka 
  • dĺžka trasy asi 5 km, čas prechodu 2 hodiny,  prevýšenie 200 m, 6 zastávok
  • trasa nenáročná 

Chodník začína vyhliadkou Dedovec, kde sa nachádza tabuľa s legendou o trenčianskej studni lásky. 

Súčasťou chodníka je prírodná pamiatka Jelenská jaskyňa. Je dlhá 27 metrov, končí hlineným sifónom. Nachádza sa niekoľko metrov nad náučným chodníkom. Vedú k nej schodíky. Je verejnosti voľne prístupná. Zimujú tu netopiere a počas celého roka je v nej veľa pavúkov. Jaskyňa je mokrá a blatistá. Zo stien kvapká voda, zem je pokrytá mazľavým blatom a netopierím trusom. Strop sa postupne znižuje, až napokon ostane len veľmi úzky a nízky priechod, cez ktorý sa sotva prepchá skrčené dieťa. Baterka je nutná.

Na malej zachádzke z náučného chodníka nad Jelenskou jaskyňou sa nachádza vyhliadka Jeleň. Na vyhliadke je kryté posedenie, tabuľa so smutnou legendou o bielom jeleňovi, no a samozrejme biely jeleň.

Chodník pokračuje k vyhliadke Biela skala. Odtiaľto sa dá urobiť krátka obchádzka ku krasovým závrtom, čo sú vlastne väčšie či menšie diery v zemi. Vyzerajú trochu ako krátery. 

Kým chodník skončí na Baračke, dostáva sa ešte k Heinrichovmu prameňu. Pri prameni je ohnisko, altánok a malá lúčka. Na okraji lúčky je ďalší prameň a pod ním maličké jazierko.

Cyklistické trasy

V blízkom okolí mestečkanájdete mnohé cyklistické trasy. Cyklomapu okolia Trenčianskych Teplíc si môžete stiahnuť tu

Časté otázky

Návrat hore