Podujatia

V Trenčianskych Tepliciach majú dlhú históriu a tradíciu celoročné kultúrne aktivity. Panuje tu heslo, že v Trenčianskych Tepliciach sa nelieči len telo liečivou vodou, ale aj duša kultúrou.

Preto vznikol projekt Štyri ročné obdobia kultúry a noblesy v Trenčianskych Tepliciach, ktorý  zahŕňa Literárnu jar, Hudobné leto, Divadelnú jeseň a Plesovú zimu. Z ďalších podujatí v Trenčianskych Tepliciachj je veľmi obľúbený Festival umenia v parku Art in Park. 

podujatia-trencianske-teplice

V kúpeľoch Trenčianske Teplice sa každý rok, ba dokonca každý mesiac, odohráva toľko významných kultúrnych podujatí, že ich nie je možné všetky zmestiť do jedného textu. Podrobnejšie informácie o jednotlivých podujatiach v Trenčianskych Tepliciach v roku 2022 nájdete v aktualitách.  

Štyri ročné obdobia kultúry a noblesy 

Projekt  Štyri ročné obdobia kultúry a noblesy v Trenčianskych Tepliciach zahŕňa Literárnu jar, Hudobné leto, Divadelnú jeseň a Plesovú zimu. Nadväzuje na históriu a tradíciu celoročných kultúrnych aktivít. 

Okrem toho sú však pre kúpeľných hostí pripravené pravidelné týždenné programy. Konajú sa tu koncerty vážnej, dychovej i populárnej hudby, promenádne koncerty, folklórne tanečné zábavy a slovenské večery, ale aj prednášky o zdravom životnom štýle, besedy, výstavy a tanečné večery so živou hudbou priamo v liečebných domoch. 

Hudobné leto 

Najstarší stredoeurópsky festival Hudobné leto sa v Trenčianskych Tepliciach koná od roku 1937. Jeho charakter sa síce  menil s meniacim sa režimom, ale zachovával si stále svoj komorný charakter. Napokon sa stal súčasťou slovenskej hudobnej kultúry. Festival bol pravidelne miestom premiérových uvedení diel slovenských skladateľov. Pravidelne hostil aj zahraničných interpretov. Ide o jedno z najvýznamnejších podujatí v Trenčianskych Tepliciach. 

Literárna jar

Malebné prostredie Trenčianskych Teplíc bolo neraz silnou inšpiráciou pre literárnych tvorcov. Medzi tých najznámejších patril Karel Čapek. Mesto žilo významnou udalosťou aj v roku 1936, keď sa tu konal prvý Kongres slovenských spisovateľov. V duchu tejto kultúry a noblesy sa koná každý rok podujatie Literárna jar. Pre kúpeľných hostí, návštevníkov mesta, ale i pre domácich sú každoročne pripravené tematicky rôznorodé podujatia spojené s literárnym umením. 

Divadelná jeseň 

Andrej Bagar, zakladateľ profesionálneho slovenského divadla a rodák z Trenčianskych Teplíc, bol vždy inšpirovaný duchom kultúrneho prostredia mesta. Vždy sa sem preto rád vracal. Polstoročie po jeho smrti sa Trenčianske Teplice vrátili k jeho odkazu. Ako spoluzakladateľ Slovenského komorného divadla v Martine (1944) sa stal inšpiráciou nového festivalu komorného divadla. Divadelná jeseň tak v sebe spája malebnosť kúpeľného mestečka s komornými javiskovými formami a prináša fanúšikom divadla zážitok z bezprostredného stretnutia so známymi umelcami v krásnom a netradičnom prostredí. 

Plesová zima 

Trenčianske Teplice ponúkajú príjemné, trochu netradičné, ale o to romantickejšie prostredie, ktoré symbolizuje noblesná kúpeľná dvorana Kursalonu. Už viac ako 100 rokov sa v nej konajú plesy s rôznou tematikou. Na parkete, po ktorom sa cudne vznášali šľachtičné panie v nádherných róbach, dámy priemyselníkov aj intelektuálov zo smotánky prvej republiky či pofebruárové súdružky budovateľov lepších zajtrajškov, sa dnes môže zabaviť naozaj každý. Na výber je totiž množstvo podujatí z naozaj širokého spektra rôznych zážitkov. Navyše, priateľský personál hosťom splní každé želanie, pretože sa tu riadia heslom, že rozdiel medzi dobrým plesom a naozaj dobrým plesom je ukrytý v detailoch. Jedným je prostredie a druhým sú tí správni priatelia.

Art in Park

Art in Park je unikátny umelecký festival, ktorý spája film, výtvarné umenie, hudbu a divadlo. Okrem toho je jeho súčasťou ešte bohatý sprievodný program. Festival prináša kontakt s umením vizuálne atraktívnou, ľahko uchopiteľnou a inšpiratívnou formou. Je vytváraný s dôrazom na prebudenie pozitívnej emócie, radosti, prekvapenia a umeleckej hodnoty. Festival umenia je určený širokej verejnosti, od detského návštevníka cez mládež a rodiny s deťmi až po kúpeľných hostí.

Trenčianske Teplice boli už za Rakúsko-Uhorska známe svojou kultúrnou noblesou. Každoročne sem kultúrne podujatia ako napríklad Art in Park alebo Hudobné leto lákajú mnoho ľudí.

Medzi každoročné podujatia patria napríklad Literárna jar a Hudobné leto. Viac podujatí. 

Prehľad všetkých významných podujatí v meste nájdete tu.

Scroll to Top