Náučný chodník Klepáč

Náučný chodník Klepáč dlhý viac ako 4 km sa nachádza v Strážovských vrchoch. Na trase sa nachádzajú 2 zastávky. Zameranie chodníka je prírodovedné. Čas prechodu sú asi 2 hodiny. Ide o stredne náročnú trasu, ktorá je prístupná priamo z Trenčianskych Teplíc z parku. Náučný chodník je v dobrom stave a je vhodný aj pre terénne vyučovanie. Informačné panely sú tiež zachovalé. Presvedčte sa o tom sami.

Základné informácie o Náučnom chodníku Klepáč

Lokalita: Strážovské vrchy

Typ chodníka: prírodovedný 

Dĺžka trasy: 4,1 km 

Prevýšenie: 300 m 

Náročnosť: stredne náročná trasa

Čas prechodu: 2 hodiny

Počet zastávok: 2

naucny-chodnik-klepac

Zaujímavosti na trase a v okolí

Trasa sa čiastočne zhoduje s trasou Lesníckeho náučného chodníka v Trenčianskych Tepliciach. Naučný chodník však predovšetkým oboznamuje turistov s vrchom Klepáč a s jadrovým pohorím Strážovské vrchy.

Klepáč (575 m. n. m.)

Klepáč ponúka z vrcholu pohľad západným smerom na Považie a na hrebeň Bielych Karpát s Vršatcom. Na vrchole je altánok. Je tu umiestnená i poštová schránka, v ktorej je uložená vrcholová kniha. V minulosti tu stála i drevená vyhliadková veža a malá útulňa, ktorá je už len na historických fotografiach.

Strážovské vrchy

Strážovské vrchy sú jadrové pohorie v oblasti zhruba medzi Trenčínom, Novákmi, Bojnicami a Ilavou, budované boli najmä vápencami a dolomitmi subtatranských príkrovov. Od ostatných pohorí Centrálnych Západných Karpát sa líšia v tom, že nemajú ústredný chrbát, ale tvorí ich mozaika vrchov, hrebeňov, chrbtov a kotlín, navzájom prepojených hlbokými dolinami. Miestami môžeme hovoriť aj o tiesňavách. Ich dominantou je Strážov (1 213 m n. m.).

Scroll to Top