Lesnícky náučný chodník Trenčianske Teplice

Lesnícky náučný chodník dlhý viac ako 4 km sa nachádza v Strážovských vrchoch. Na trase sa nachádza 10 zastávok. Zameranie chodníka je prírodovedné a lesnícke. Čas prechodu sú asi 2 hodiny. Ide o stredne náročnú trasu, ktorá je prístupná priamo z Trenčianskych Teplíc z parku. Náučný chodník je v dobrom stave a udržiavaný. Vhodný aj pre terénne vyučovanie.

Základné informácie o Lesníckom náučnom chodníku Trenčianske Teplice

Lokalita: Strážovské vrchy

Typ chodníka: prírodovedný a lesnícky

Dĺžka trasy: 4,1 km 

Náročnosť: stredne náročná trasa

Čas prechodu: 2 hodiny

Počet zastávok: 10

lesny-naucny-chodnik-trencianske-teplice

Zaujímavosti na trase a v okolí

Kúpeľný park v Trenčianskych Tepliciach

Trasa sa začína v Kúpeľnom parku v Trenčianskych Tepliciach. Trenčianske Teplice sú jedno z najvyhľadávanejších a najstarších kúpeľných stredísk na Slovensku. Lesopark s upraveným lesníckym náučným chodníkom a vyhliadkovými miestami nadväzuje na kúpeľnú časť s liečebnými domami, vybudovanými v klasickom i modernom štýle, a priľahlý park. 

Park s rozlohou 18 ha na konci pešej zóny kúpeľov Trenčianske Teplice bol  založený už v roku 1873. Nadväzuje naň lesopark s prechádzkovými trasami, ktorý prechádza do okolitých lesov Strážovských vrchov. V parku bolo vybudované Labutie jazero, ktoré pôvodne slúžilo ako kúpalisko. V parku sa nachádza mnoho jedinečných drevín. Leží tu aj Kúpeľná dvorana s koncertnou sieňou, čo je centrum kultúry Trenčianskych Teplíc.

Kúpalisko Zelená žaba

V blízkosti sa nachádza kúpalisko Zelená žaba, vybudované ako letné termálne kúpalisko s obslužnými budovami v slnečnom svahovitom teréne. Patrí k najlepším stavbám medzivojnovej architektúry na Slovensku. Je ukážkou dokonalej symbiózy architektúry a prírody. V roku 1995 bolo vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Po čase stagnácie a nedávnej rekonštrukcii je znovu celoročne prístupné.

Baračka

Baračka je najvýchodnejšou časťou kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Postupne sa z nej stala oddychovo-športová zóna kúpeľov. Najskôr sem kúpeľní hostia chodili k jazeru, ktoré bolo oddávna zdrojom sírneho bahna na zábaly. Obľubovali tu aj možnosti člnkovania a plávania. Po výstavbe tenisových kurtov sa návštevnosť ešte zvýšila.

Prírodná pamiatka Jánošíkova jaskyňa

Jánošíkova jaskyňa je chránená krasová puklinová jaskyňa v severnom svahu vrchu Klepáč v Strážovských vrchoch. Prvá písomná zmienka o nej je z roku 1898. Pôvodne ju pravdepodobne využívali zbojníci. Neskôr slúžila na náboženské účely. Je dlhá takmer 11 m, pričom podľa stôp v jej stenách ju umelo zväčšoval človek. Verejnosti je voľne prístupná. 

Scroll to Top