» Turistické informácie » Lesnícky náučný chodník Trenčianske Teplice

Lesnícky náučný chodník Trenčianske Teplice

Lesnícky náučný chodník dlhý viac ako 4 km sa nachádza v Strážovských vrchoch. Na trase sa nachádza 10 zastávok. Zameranie chodníka je prírodovedné a lesnícke. Čas prechodu sú asi 2 hodiny. Stredne náročná trasa je prístupná priamo z Trenčianskych Teplíc z parku. Lesnícky náučný chodník Trenčianske Teplice je v dobrom stave a je pravidelne udržiavaný. Vhodný aj pre terénne vyučovanie.

Základné informácie o Lesníckom náučnom chodníku Trenčianske Teplice

   
Lokalita: Strážovské vrchy
Typ chodníka: prírodovedný a lesnícky
Dĺžka trasy: 4,1 km
Náročnosť: stredne náročná trasa
Čas prechodu:2 hodiny
Počet zastávok:10

Kúpeľný park v Trenčianskych Tepliciach

Lesnícky náučný chodník Trenčianske Teplice sa začína v Kúpeľnom parku v Trenčianskych Tepliciach. Trenčianske Teplice sú jedno z najvyhľadávanejších a najstarších kúpeľných stredísk na Slovensku. Lesopark s náučným chodníkom asa napája na kúpeľnú časť s liečebnými domami.

Park s rozlohou 18 ha na konci pešej zóny kúpeľov Trenčianske Teplice bol  založený už v roku 1873. Práve naň nadväzuje lesopark s rôznaymi trasami, ktorý priirodzene prechádza do lesov Strážovských vrchov. V parku bolo vybudované Labutie jazero, ktoré pôvodne slúžilo ako kúpalisko. V parku sa nachádza mnoho jedinečných drevín. Leží tu aj Kúpeľná dvorana s koncertnou sieňou, čo je centrum kultúry Trenčianskych Teplíc.

Kúpalisko Zelená žaba

V blízkosti sa nachádza kúpalisko Zelená žaba, vybudované ako letné termálne kúpalisko s obslužnými budovami v slnečnom svahovitom teréne. Patrí k najlepším stavbám medzivojnovej architektúry na Slovensku. Je ukážkou dokonalej symbiózy architektúry a prírody. V roku 1995 bolo vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Po čase stagnácie a nedávnej rekonštrukcii je znovu celoročne prístupné.

Baračka

Baračka je najvýchodnejšou časťou kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Postupne sa z nej stala oddychovo-športová zóna kúpeľov. Pôvodne jazero kúpeľní hostia vyhľadávali kvôli sírnemu bahnu na zábaly. Obľubovali aj možnosti člnkovania a plávania. Návštevnosť Baračky ešte zvýšila výstavba tenisových kurtov.

Prírodná pamiatka Jánošíkova jaskyňa

Jánošíkova jaskyňa je chránená krasová puklinová jaskyňa v severnom svahu vrchu Klepáč v Strážovských vrchoch. Prvá písomná zmienka o nej je z roku 1898. Pôvodne ju pravdepodobne využívali zbojníci. Neskôr slúžila na náboženské účely. Je dlhá takmer 11 m, pričom podľa stôp v jej stenách ju umelo zväčšoval človek. Verejnosti je voľne prístupná. 

Návrat hore