Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach sa možno dočká obnovy

Liečebný dom Machnáč, kedysi najkrajšia funkcionalistická stavba v Československu celoeurópskeho významu, už vyše 20 rokov chátra.  Novovzniknutá nezisková organizácia, ktorá nesie meno autora architektonického návrhu Jaromíra Krejcara, sa aktuálne pokúša o záchranu pamiatky. Spolu s predstaviteľmi vedenia mesta Trenčianske Teplice a ďalšími, ktorým nie je osud Machnáča ľahostajný,  sa snaží komunikovať so súčasným majiteľom ohľadom záchrany tejto národnej kultúrnej pamiatky. 

Liečebný dom Machnáč bol uzatvorený v roku 2001. Ostal ponechaný napospas svojmu osudu, nezabezpečený a jeho technický stav sa neustále zhoršuje. Neostáva iné, len dúfať, že sa ciele neziskovej organizácie naplnia a táto historická stavba, ktorá na Slovensku nemá obdobu, sa dočká citlivej obnovy.

Liečebný dom Machnáč bol ikonickou stavbou funkcionalizmu

Liečebný dom Machnáč nájdete na okraji kúpeľného parku kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach. Jeho návrh vznikol v roku 1929 ako dokonalý príklad modernej funkcionalistickej architektúry inšpirovanej motívom zaoceánskeho parníka. Architekt do svojho diela vložil moderné inovácie s dôrazom na funkcionalistický koncept. Slávnostne bol otvorený v roku 1932.

Zároveň predstavoval aj jednu z najdrahších stavieb v Československu s vysokým štandardom, nielen po architektonickej stránke, ale aj svojím vybavením a vysokokvalitnými službami. Práve preto bol využívaný najmä medzi zahraničnou klientelou, ktorá uprednostňovala tento hotel pred inými.

Liečebný dom do dnešných dní nesie oceľovobetónová konštrukcia. Bol rozdelený na dve prevádzkové časti – ubytovaciu a spoločensko-stravovaciu. V tridsiatych rokoch bol Machnáč najväčším objektom Trenčianskych kúpeľov.

Azda najpozoruhodnejšou a stále funkčnou súčasťou liečebného domu sú jeho okná. V izbách pre hostí využil Krejcar zasklenie typu Kraus, ktoré umožňuje pozoruhodné odsunutie okenných krídel na okraj. Na tú dobu išlo o moderné a inovatívne riešenie. Architekt zároveň venoval veľkú pozornosť aj dôkladnému usporiadaniu dispozície jednotlivých izieb.

Jaromír Krejcar bol architektom mnohých kúpeľných budov

Jaromír Krejcar patril k najvýznamnejším českým architektom medzivojnového obdobia. Okrem Machnáča v Trenčianskych Tepliciach, vytvoril aj súťažné návrhy liečebných domov v Karlových Varoch, Poděbradoch, Starom Smokovci či Vyšných Hágoch. Bol zástancom funkcionalizmu, purizmu a bauhausu. V roku 1937 získal dve Veľké ceny a Zlatú medailu za architektúru na medzinárodnej výstave v Paríži. Liečebný dom Machnáč je považovaný za vrchol jeho diela.

Ak plánujete návštevu Trenčianskych Teplíc nevynechajte príležitosť na vlastnej koži vyskúšať liečivú silu prírody v kúpeľoch. Hoci sa v liečebnom dome Machnáč pravdepodobne tak skoro neubytujete, môžete si vybrať zo širokej ponuky ďalších liečebných domov alebo wellness hotelov, ktoré ponúkajú liečebné či relaxačné pobyty.

Zdroj: www. jaromirkrejcar.com

Scroll to Top