Bude Trenčín Európske hlavné mesto kultúry 2026?

Výborná správa v posledných mesiacoch koluje Trenčínom. Práve mesto Trenčín vo februári 2021 postúpilo do finálového boja o titul Európske hlavné mesto kultúry. Aktuálne súperí ešte s dvoma mestami, a to Žilinou a Nitrou. 

V druhom záverečnom kole dňa 7. a 8. decembra si porota vypočuje projekty kandidujúcich miest. Vyhlásenie víťazného mesta pripadne na 10. decembra. Neostáva nič iné a len dúfať, že práve mesto Trenčín získa titul Európskeho hlavného mesta kultúry.

Trenčiansky hrad

Trenčín podporujú aj Trenčianske Teplice

Trenčín naplno podporujú aj neďaleké Trenčianske Teplice, ktoré sú tiež partnerom celého projektu. Mesto Trenčín a Trenčianske Teplice sú navzájom úzko prepojené aj vďaka turizmu. Návštevníci Trenčína, ale i kúpeľní hostia Trenčianskych Teplíc, nikdy nevynechajú príležitosť navštíviť rôzne podujatia či atrakcie, ktoré oba mestá ponúkajú.

Ak by mesto Trenčín tento významný titul získalo, znamenal by rozvoj aj pre jeho partnerské mesto.

Slovensko má tú česť druhýkrát

Slovensko má možnosť už po druhýkrát hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry. V  roku 2013 tento titul niesli Košice. V roku 2026 pripadne hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry dvom mestám z dvoch členských štátov Európskej únie – jedno slovenské a jedno fínske.

Čo znamená byť Európske hlavné mesto kultúry?

Európske hlavné mesto kultúry znamená prestížny titul, ktorý udeľuje komisia a Európsky parlament jednému alebo dvom európskym mestám. Ak mesto tento významný titul získa, po celý rok môže verejnosti predstaviť kultúrny život a jeho rozvoj v meste.

Keď sa mesto stane Európskym hlavným mestom kultúry, v tomto meste sa rozvíjajú umelecké aktivity.  V súčasnosti sa titul udeľuje ako podnet ku kultúrnemu rozvoju a zmenám v danom meste, hoci v minulosti mestá volili na základe kultúrnej histórie.

História projektu Európske hlavné mesto kultúry

Projekt vznikol v roku 1985 na základe myšlienky vtedajšej gréckej ministerky kultúry Meliny Mercouriovej. Postupom času sa stal jedným z najambicióznejších kultúrnych projektov v Európe a jednou z najznámejších a najcennejších aktivít Európskej únie. 

Cieľom projektu je najmä neustále podporovať rozmanitosť kultúr v Európe a podporovať prínos kultúry k dlhodobému rozvoju miest.

Slávnostné odovzdanie kandidatúry na titul Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026

Zdroj: wwwww.teplice.sk

Scroll to Top