Atrakcie a zaujímavosti

Atrakcie a zaujímavosti v Trenčianskych Tepliciach a ich okolí

Trenčianske Teplice sú ideálnym miestom pre pestrú dovolenku. Sú v prvom rade mestom, a tak sú tu k dispozícii všetky potrebné služby. Aj napriek tomu však Trenčianske Teplice ostávajú v obkolesení krásnej prírody. Dôkazom toho je prechádza kúpeľným parkom, či túra po značených chodníkoch Strážovskej vrchoviny. Je možné sadnúť aj na bicykel a šliapnuť do pedálov na romantických lesných tratiach.

Trenčianske Teplice sú ideálnym miestom pre pestrú dovolenku. Sú v prvom rade mestom, a tak sú tu k dispozícii všetky potrebné služby. Aj napriek tomu však Trenčianske Teplice ostávajú v obkolesení krásnej prírody. Dôkazom toho je prechádza kúpeľným parkom, či túra po značených chodníkoch Strážovskej vrchoviny. Stačí sadnúť na bicykel a šliapnuť do pedálov na romantických lesných tratiach. Okrem toho však okolie mestečka ponúka široké možnosti trávenia voľného času.

Pamiatky

Každý hosť Trenčianskych Teplíc by si mal vychutnať tzv. Kúpeľ Šeherezády. Sú to pravé turecké kúpele Hammam. Hammam je jeden z typov parných kúpeľov, ktorý mali kedysi k dispozícii len členovia bohatej šľachty a finanční magnáti. No dnes sú prístupné každému. Napríklad aj v Trenčianskych Tepliciach. Pamiatkou je dnes už aj Trenčianska elektrická železnica, ktorá takisto láka mnohých turistov.

Turecký kúpeľ Hammam

  • priamo v kúpeľoch Trenčianske Teplice

Obľúbený vaňový kúpeľ pre bohatú šľachtu. Dnes je k dispozícii nielen kúpeľným hosťom, ale aj širokej verejnosti (odpočiváreň a miesto podávania masáží). Jeho príjemné prostredie, krása a exotickosť interiéru dokážu nabiť vyčerpaný organizmus novou energiou, a tým aj znásobiť pozitívne účinky unikátnych liečebných prameňov.

Trenčianska elektrická železnica

  • vzdialenosť od  Trenčianskych Teplíc 4,8 km
  • spája železničný uzol Trenčianska Teplá s kúpeľným mestom Trenčianske Teplice.

Hlavným dôvodom vybudovania železnice boli kúpele. Stavať ju začali v roku 1908 a premávať oficiálne začala 27. júna 1909. V roku 1945 bola premávka zastavená, trať sa prestala používať. Rekonštrukcia a modernizácia bola v rokoch 1951 a 1971. Od roku 2015 funguje normálne. Dĺžku má približne 5,5 km. Na trati premávajú 3 elektrické motorové vozne z roku 1952.

Turistické trasy

V okolí Trenčianskych Teplíc sa nachádza veľké množstvo turistických chodníkov. Ide o nenáročné chodníky, navyše s vyhliadkami až do výšky 300 m nad kúpeľným mestom.

Náučný chodník Klepáč

  • trasa: Trenčianske Teplice: kúpeľný park – Jánošíkova jaskyňa – Klepáč – rázcestie Malý Klepáč
  • dĺžka trasy asi 4 km, čas prechodu 2 hodiny,  prevýšenie 300 m
  • trasa stredne náročná

Trasa začína v kúpeľnom parku. Kúpeľný park v Trenčianskych Tepliciach má rozlohu 18 ha. 

Chodník pokračuje k prírodnej pamiatke Jánošíkova jaskyňa. Je to krasová puklinová jaskyňa v severnom svahu vrchu Klepáč v Strážovských vrchoch. Cieľom trasy je Klepáč, vrch južne nad Trenčianskymi Teplicami v Strážovských vrchoch. Na jeho vrchle stojí upravená vyhliadka s altánkom, vrcholovou knihou a ďalekohľadom. Ponúka pohľad západným smerom na Považie a Biele Karpaty s Vršatcom. 

Lesnícky náučný chodník Trenčianske Teplice Pod Klepáčom

  • trasa: Trenčianske Teplice: kúpeľný park – Jánošíkova jaskyňa – severné svahy Klepáča
  • dĺžka trasy asi 4 km, čas prechodu 2 hodiny,  prevýšenie 300 m, 10 zastávok
  • trasa stredne náročná

Trasa má 10 zastávok. Na niektorých zastávkach sú lavičky, Na zastávke 4 sa nachádza zbierka dreva stromov rastúcich v okolí a preliezačky pre deti. Trasa sa čiastočne zhoduje s trasou náučného chodníka Klepáč. Oplatí sa zastaviť na Baračke. Je to oddychovo-športová zóna kúpeľov. Cieľom lesníckeho náučného chodníka sú Strážovské vrchy. 

Náučný chodník Čvirigovec

  • trasa: Trenčianske Teplice, Partizánska ul. – Čvirigovec – Čertova skala – letný tábor za novým cintorínom – Trenčianske Teplice, Partizánska ul.
  • dĺžka trasy asi 7 km, čas prechodu 3 až 4 hodiny,  prevýšenie 350 m, 8 zastávok
  • trasa nenáročná až stredne náročná

Čvirigovec je vrch v Strážovských vrchoch a zároveň významné archeologické nálezisko. V 60. rokoch 20. storočia tu boli nájdené jemné spony, retiazky a drobné ozdoby datované až obdobia rokov 300 p. n. l. až 180 n. l.

Chodník prechádza Čertovou skalou. Pomenovanie dostala podľa diery v skale. Tú údajne vytvoril čert, keď tu čert dupol, aby ukryl svoj poklad. Je to však v prvom rade hradisko a archeologické nálezisko. Po zániku keltského osídlenia lokalitu totiž dočasne obývali v čase sťahovania národov (5. – 6. storočie) Germáni. Neskôr slovanské kmene využili opustené keltské hradisko a opätovne toto miesto osídlili. V 9. až 11. storočí tu vybudovali významné strážne hradisko. 

Na trase náučného chodníka sa nachádza množstvo prameňov. Tvrdšie horniny vytvárajú výrazné skalné útvary a na kontakte priepustných a nepriepustných hornín, ale aj na puklinách tektonicky porušených hornín, vzniklo mnoho prameňov.

Náučný chodník Jeleň – Baračka

  • trasa: Trenčianske Teplice, železničná stanica – vyhliadka Dedovec – vyhliadka Jeleň – vyhliadka Biela skala – Baračka
  • dĺžka trasy asi 5 km, čas prechodu 2 hodiny,  prevýšenie 200 m, 6 zastávok
  • trasa nenáročná

Chodník začína vyhliadkou Dedovec, kde sa nachádza tabuľa s legendou o trenčianskej studni lásky. 

Súčasťou chodníka je prírodná pamiatka Jelenská jaskyňa. Je dlhá 27 metrov, končí hlineným sifónom. Nachádza sa niekoľko metrov nad náučným chodníkom. Vedú k nej schodíky. Je verejnosti voľne prístupná. Zimujú tu netopiere a počas celého roka je v nej veľa pavúkov. Jaskyňa je mokrá a blatistá. Zo stien kvapká voda, zem je pokrytá mazľavým blatom a netopierím trusom. Strop sa postupne znižuje, až napokon ostane len veľmi úzky a nízky priechod, cez ktorý sa sotva prepchá skrčené dieťa. Baterka je nutná.

Na malej zachádzke z náučného chodníka nad Jelenskou jaskyňou sa nachádza vyhliadka Jeleň. Na vyhliadke je kryté posedenie, tabuľa so smutnou legendou o bielom jeleňovi, no a samozrejme biely jeleň.

Chodník pokračuje k vyhliadke Biela skala. Odtiaľto sa dá urobiť krátka obchádzka ku krasovým závrtom, čo sú vlastne väčšie či menšie diery v zemi. Vyzerajú trochu ako krátery. 

Kým chodník skončí na Baračke, dostáva sa ešte k Heinrichovmu prameňu. Pri prameni je ohnisko, altánok a malá lúčka. Na okraji lúčky je ďalší prameň a pod ním maličké jazierko.

Cyklistické trasy

V blízkom okolí mestečkanájdete mnohé cyklistické trasy. Cyklomapu okolia Trenčianskych Teplíc si môžete stiahnuť tu

Časté otázky