Liečivé zdroje kúpeľov Trenčianske Teplice

Liečivá minerálna voda v Trenčianskych Tepliciach je známa už po stáročia svojim blahodarným zložením. Kúpeľná liečba je zameraná predovšetkým na využívanie prírodnej vody. V kombinácii so širokým spektrom procedúr, ktoré ponúkajú jednotlivé hotely, výbornými klimatickými podmienkami a krásnym historickým prostredím, vytvára dokonalé podmienky pre oddych. 

liecive-zdroje-trencianske-teplice

Liečivé zdroje v Trenčianskych Tepliciach  

V Trenčianskych Tepliciach sa nachádza 6 prírodných liečivých zdrojov, ktoré sa využívajú pri kúpeľnej liečbe. Voda sa radí k sírnym termálnym vodám s teplotou od 35,5° C do 40° C. Voda nie je nijakým spôsobom upravená, dokonca ani ohrievaná či chladená a má ideálnu teplotu na použitie. 

Prírodné minerálne pramene 

Kopcovité okolie mesta Trenčianske Teplice a erozívne údolie rieky Tepličky podnietili tvorbu termálnej minerálnej vody, ktorá sa koncentruje v značnej hĺbke pod povrchom. Minerálna voda v Trenčianskych Tepliciach je sadrovo sírna, vápenato-horečnatá, s celkovou mineralizáciou 2900 mg/l  a výdatnosť je 22 l/s. 

Voda sa využíva pri vnútornej aj vonkajšej balneoterapii a pitných kúrach. Kúpele v súčasnosti využívajú 6 prameňov termálnej liečivej vody. Na vonkajšiu balneoterapiu sa používa liečivá voda, ktorá sa nachádza v termálnych bazénoch (Kúpeľ Sina, Bazén MUDr. Čapka – PI, Bazén PII, Bazén PIII a Bazén PK a v Kryme).

Na pitné kúry sa používa prameň Ifigénia. Jedná sa o jediný voľne prístupný vonkajší pitný prameň v meste. Dnes sa nachádza na námestí oproti kaštieľu. Teplota vody je 39º C, dá sa ale piť po vychladnutí.

Liečivé peloidy

Kúpele Trenčianske Teplice využívajú pri liečbe tzv. liečivé peloidy. Jedná sa o prírodné slatinné a rašelinové zeminy. Kúpele ponúkajú možnosť využitia procedúr ako prírodné sírne mineralizované fango a prírodnú rašelinu. Rašelina má okrem vynikajúcich tepelných vlastností i výnimočné chemické účinky. Pírodné sírne mineralizované fango je výborným teploliečebným prostriedkom. Vďaka obsahu voľnej síry má aj analgetický účinok. 

Kúpele využívajú 6 prameňov vzácnej prírodnej sírnej termálnej vody na vnútornú i vonkajšiu balneoterapiu a tiež liečivé peloidy. Zobraziť zoznam prameňov.

Unikátna liečivá termálna voda, blahodárne pôsobí najmä na pohybový aparát. Vďaka obsahu sírovodíka (sulfánu) je dokázaný analgetický účinok aj po skončení kúpeľa vďaka vstrebávaniu síry z pokožky.

Fyzikálno – chemický rozbor prírodnej liečivej minerálnej vody prameňov v Trenčianskych Tepliciach nájdete tu.

Sírne termy v Trenčianskych Tepliciach sú unikátne vďaka optimálnej balneologickej teplote jednotlivých prameňov 35,5 – 40° C.

Prameň Ifigénia na Kúpeľnom námestí je voľne dostupný pre kúpeľných hostí aj pre verejnosť. Teplota vody je 39° C.

Scroll to Top