SK CZ PL
SK CZ PL
Ponúkané služby
Menu
Odkazy

Okolie kúpeľov Trenčianske Teplice

 

Červený Kameň

Nad obcou Častá v malých sa hrdo vyníma Červený Kameň postavený pred r.1235, r.1537 bol pôvodný hrad zburany a postavil sa na vyšie položenom mieste s pomocou vtedajšej tehniky. Povodne kralovsky hrad z 13 storocia, súčasť pohranicneho opevnenia západných hraníc Uhorska. Pevnosť mala slúžiť vo vlastníctve Fuggerovcov v 15 storročí ako skladovacípriestor, hrad sa vsak svoju funkciu nikdy neplnil. Od 16stor až po r1945 bol hrad vo vlastnictve rodiny Palffyovcov kedy hrad zažil rozkvet a premenil sa na nádherné renesačno-barokové sídlo s bohatou vnútornou výzdobou.

Hrad bol r,1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Dnes ponúka prihladku zahrňujúcu historickú, archeologickú expozíciu a expozíciu sakrálneho umenia spolu s návštevou mníšskeho domčeka i kapitulnej siene.

 

Bojnícky zámok

Jedden z najkrajších a najvýznamnejších hradov. Histori Bojníckeho hradu siaha až do čias Veľkej Moravy, v 16 a 17 úspešne odolával tureckým nájazdom, a v r.1649 sa stal majetkom rodu Palffyovcov ktorý dokončili prestvabu goticko-renesančného hrdau na súčasnú podabu majestátneho zámku.

v dnešnej dob eje hrad prístupný verejnosti, interiér zdobia mnohé maliarske diela sústredené v obrazobej galérií, čaro Bojníckeho zamku je umocnené nádhernou a zachovalou záhradou (prírodno-krajinkársky park), blízkou zoologickou záhradou a kúpelným areálom Bojníkych kúpeľov. Hrad bol 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Niektorý poznajú Bojnícky hrad aj pod názvom Stršidelný hrad. Uz po viaceré roky sa tu na jar koná Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Najstrašidelnejší festival všetkých čias... Krv Vám zmrzne v žilách, dych stuhne a len pomaly si uvedomíte, že to čo ste videli, sa skutočne stalo..

 

Hrad Beckov

Beckovský hrad týčiaci sa na Beckoskom brale je jednou z významných dominánt tejto časti Považia. "Sídlom panstva je Beckovský hrad, ktorý sa týči na 70 metrov vysokom vápencovom brale nad dolinou rieky Váh. Hrad sa spomína už v Anonymovej kronike na prelome 12. a 13. storočia. Najväčší rozmach zaznamenal za Ctiborovcov na prelome 14. a 15. storočia. Nepodarilo sa ho dobyť Turkom, ktorí ho obliehali v roku 1599. Po požiari v roku 1729 sa už nepoužíval. K hradu sa viaže viacero povestí - v jednej z nich sa odvodzuje jeho názov od šaša Becka, ktorý ho údajne dal postaviť. V druhej povesti sa hovorí o tom, ako hradný pán dal zhodiť zo skaly sluhu za to, že na oslave stúpil na nohu jeho najmilovanejšiemu psovi. Ten pri páde zo skaly ešte stihol zakričať, že do roka a dňa sa stretnú. Presne v tomto čase ležal hradný pán na nádvorí a zaspal. Na tvár sa mu priplazila vretenica a uštipla ho do očí. Oslepený utekal zlým smerom a zrútil sa do priepasti. A tak sa naplnila kliatba. Legendy hovoria aj o tom, že beckovský hradný pán bol zaťom Matúša Čáka Trenčianskeho.

Na hrad sa možno dostať priamo z obce za 5 minút. Hrad je muzeálne sprístupnený, v polovici júla sa na ňom usporadúvajú hradné slávnosti spojené s dobýjaním hradu husitmi."

 

Čičmany

Obec spomínaná o drokyu 1272, ktorej obyvatelia sa zaoberali najmä poľnohospodárstvom, chovom oviec, charakteristickou ručnou výrobou zimných papúč a drevenými domomi a charakteristickými maľovanými ornamentami. Boli aj podomový obchodníci a sklári. V období SNP sa obyvatelia aktivizovali v partizánskej činnosti, za čo ich však neskor fašisti potrestali a mužov odviedli do koncentračného Milberg. PO oslobodení tu v r1945 založili papučiarske družstvo, ktoré vyrába prevažne papuče na export. Zaujímavý je aj cintorín, na ktorom sa nachádzajú vyrezavané kríže vlastnej výroby . "Hudobný folklór je bohatý na svadobné a krstinové piesne, na uspávanky, vianočné, fašiangové, jarné a jánske piesne. V Radenovom dome je múzeum, kde je zobrazený spôsob života obyv. obce v minulosti (kroje, bačovské a poľnohospodárske náradie, domáce zariadenie, čierna izba).

V obci sa každoročne konajú folklórne slávnosti regionálneho významu (júl, august). "

 

Lednícky hrad

Jeho neveľlé zrúcaniny sa týčia nad obcou Lednica v pohorí Boelych Karpát. Prvá písomná zmienka je z r. 1259, patril ku kráľovským pohraničným hradom. Bol to najťažšie dostupný hrad na Slovensku, jediný vstup viedol cez skalný tunel. Napriek tomu v r.1432 obsadený husitmi, neksor patril lúoežným rytierom a aa nasledujúci panovník neváhal ukradnúť aj dary zaslané cisárovy Rudolfovi do Prahy, za čo ho následne stihol trest smrti. Hrad trpel stavovskými vojnami až bol nakonicec v 18.storočí vypálený a dodnes sa môžme kochať iba jeho ruinami. Hrad je opletený povesťou o lednickej bielej pani: "Krásna Katarína mala zásnuby v lednickom kostole. Avšak neľútostný hradný pán si uplatnil právo prvej noci. Dal ju odviesť na hrad a obliecť do krásnych bielych šiat. Katarína mu však v noci unikla z hradných komnát a aby sa mu nemusela oddať, skočila z hradieb do hlbín. Na mieste jej skonu v skalách pod hradom dedinčania umiestnili drevený kríž. Jej duch už nasledujúcu noc strašil hradného pána a od tej doby aj viacerých návštevníkov hradu, ktorým sa v podvečer letných mesiacov objavil v jasných snehobielych šatách. Odvtedy ju nazývajú lednickou bielou paňou.