SK CZ PL
SK CZ PL
Ponúkané služby
Menu
Odkazy
31.05.2011 10:33

Kúpele Trenčianske Teplice a ich okolie – Trenčín 2

Trenčianske Teplice ponúkajú okrem relaxu a oddychu aj veľa kultúrno-historických zaujímavostí. Ak však túžite spoznať históriu celej oblasti, navštívte mesto Trenčín. Od Kúpeľov Trenčianske Teplice je vzdialené len 16 km juhozápadným smerom. Do mesta z kúpeľov premáva ja autobusová doprava …

Trenčianske Teplice ponúkajú okrem relaxu a oddychu aj veľa kultúrno-historických zaujímavostí. Ak však túžite spoznať históriu celej oblasti, navštívte mesto Trenčín. Od Kúpeľov Trenčianske Teplice je vzdialené len 16 km juhozápadným smerom. Do mesta z kúpeľov premáva ja autobusová doprava či unikátna železnička, s prestupom v Trenčianskej Teplej.

Pri vstupe do mesta cez Hornú bránu sa nám naskytne krásny pohľad na historické námestie s dominantou Trenčianskeho hradu týčiaceho sa na skale. Trenčiansky hrad – národná kultúrna pamiatka tvorí dominantu mesta, ale aj širokého okolia Na Slovensku patrí medzi najväčšie a najvýznamnejšie  hradné komplexy. Stojí na strategicky významnom mieste, na dôležitej ceste cez Považie.

Hrad bol sídlom Matúša Čáka Trenčianskeho (okolo 1260 – 1321), ktorý z neho urobil svoje sídlo a centrum rozsiahlych dŕžav, tzv. „Matúšovej zeme“ alebo aj Terra Mathei. Dnes je hrad sídlom Trenčianskeho múzea. Návštevníci môžu vystúpiť na Matúšovu vežu alebo si pozrieť Omarovu studňu lásky. Z hradu je krásny pohľad na časť Považia.

Turisticky atraktívne je aj hradné bralo, v ktorom je možné nájsť rímsky nápis z roku 179 n.l. a tiež reliéf Jána Jiskru z Brandýsa. Na rímsky nápis je možné pozrieť sa z historickej budovy hotela Tatra.

Medzi ďalšie umelecko-historické objekty patrí: rímskokatolícky farský kostol Narodenia Panny Márie, ktorý je opevnenou stavbou na mieste staršieho kostolíka, taktiež Piaristický kláštor a kostol sv. Františka Xaverského, ktorý bol pôvodne jezuitský. Stavba stojí priamo na námestí. Nemenej zaujímavý je aj morový stĺp sv. Trojice z roku 1712 alebo mestské opevnenie, z ktorého sa zachovala Horná brána s hradobným múrom a strieľňami.

V starom centre je nemožné prehliadnuť aj starú synagógu, ktorá je dnes prerobená na galériu. Určite sa oplatí navštíviť aj galériu M.A. Bazovského či mestskú galériu, ktorá sídli priamo na Mierovom námestí. Pod hradom je možné navštíviť múzeum v Katovom dome alebo vystúpiť na trenčiansku vežu. Na námestí sa nachádza aj mestské múzeum, za hotelom Tatra sa zase nachádza Múzeum kolies.

Text bol spracovaný podľa článku Silvestra Stieglera  uverejnenom v Krásach Slovenska